Артрит і артроз – яка різниця, що робити і як лікувати?

Артрит і артроз – яка різниця, що робити і як лікувати?
 Практичні поради від лікаря-ортопеда NOVO Олександра Ладного

Артрит і артроз – дуже подібні захворювання. Обидва визначення пов’язані з кістками, м’язами та зв’язками. Також вони мають багато спільних проявів, в т.ч. обмеження рухів у суглобах і біль. Але різниця між ними є, і доволі значна.

Артрит, або запалення суглобу – це загальний термін, який характеризує запальний процес у суглобі. Часом, запалення може поширюватися на шкіру, м’язи та інші тканини.

Артроз -  теж є видом  запального захворювання  суглобів,  який зустрічається найчастіше. Характеризується відмиранням суглобового хряща та інших структур суглобу.

З часом у процес включаються усі структури, які оточують суглоб, включаючи зв’язки і м’язи. Але йдеться безпосередньо про сам суглоб. Ця дегенерація чи відмирання може відбуватися у будь-якому суглобі, але найчастіше стосується найнавантаженіших  – колінних, кульшових, рідше - плечового та ліктьового.

Дегенерація суглобового хряща призводить до його витончення, він стає менш пружнім і еластичним, усі відбрації та удари не гасяться і передаються на кістку, з’являється біль. Посилення болю може також бути внаслідок розростань остеофітів – поступово з’являються утвори, які звапнюються і перетворюються на кісткові структури, які починають подразнювати оточуючі тканини механічно.


Які обстеження необхідно зробити?

Первинно – обов’язковим має бути огляд ортопеда-травматолога, який включає у себе безпосередньо огляд пацієнта, вимірювання об’єму рухів у суглобах, візуальну оцінку, збір інформації про захворювання.

Наступним кроком є лабораторні обстеження: Загальний аналіз крові, ревмопроби, аналіз на сечову кислоту та інші показники, призначені лікарем для встановлення максимально точного діагнозу.

З візуальних методів оцінки стану суглобів, використовуються рентгенографія суглобу,  та ультразвукова діагностика (УЗД) суглобів навколишніх м’яких тканин. У деяких випадках – використовується також магнітно-резонансна томографія (МРТ), яка дає максимальну кількість інформації про суглоб та оточуючі тканини.

Якщо з’являється біль у суглобі, ми автоматично намагаємося обмежити рухи у суглобі, щоб зменшити його болючість. Тут і з’являється замкнене коло, оскільки зменшення рухів у суглобі призводить до погіршення вироблення суглобової рідини, яка, у свою чергу, живить хрящ. Зменшення рухів у суглобі призводить до витончення суглобового хряща, а ми продовжуємо ще більше обмежувати свої рухи… тому рух – необхідна умова для нормального стану суглобів!Як харчуватись при артрозі

Крім того, не можна оминути ще одне важливе питання – харчування. Раціон має бути різноманітним, але все ж таки є певні обмеження. В першу чергу, мусимо зменшити ризик появи надлишкової ваги, оскільки це призводить до непотрібного навантаження на суглоби та додаткової травматизації хрящів.  Корекція дієти не вилікує артрозу, але може істотно полегшити життя і зняти дискомфорт. Пацієнти з дегенеративно-дистрофічними змінами у суглобах повинні уникати таких продуктів, або обмежити їх вживання:
- червоне м’ясо;
- білок, яйця,
- кава, алкоголь,
- фастфуд і напівфабрикати.
 
Продукт Рекомендовано Обмежити
Напої  - вода,
 - імбірний, зелений, білий чай без цукру;
 - несолодкі напої, компоти
 - солодкі та газовані напої,
- алкоголь
Фрукти  будь-які, чим темніші - тим краще   (більше протизапальних речовин, ніж  флавоноїдів). - сухофрукти

Овочі
 - зелень,
 - будь-яка капуста (броколі,   брюсельська, цвітна);
 - буряк,
 - цибуля,
 - морква.
 -сильно оброблені овочі
Горіхи   -мигдаль, грецькі, фундук, кешью, інші;
 - насіння гарбузові та соняшника,
 -арахіс,
 -солоні горішки
Жири  -оливкова, лльяна, ріпакова олія,
 олія з волоськіх горіхів.
 - пальмова,
 - соняшникова,
 - кукурудзяна олія,
 - масло,
 - тваринні жири.
Зернові  -зернові пластівці,
 -рис,
 -гречка,
 -ячмінна каша,
 -висівки
 - родукти з пшоничного борошна,  біле печиво.
М’ясо  птиця  червоне
Риба, морепродукти  будь-які морепродукти, бажано  свіжі, без консервації  морепродукти в паніровці
 

Які медикаменти застосовувати при артриті чи артрозі.

Медикаменти, які допоможуть зменшити біль.

В першу чергу, це "Парацетамол". Не забувайте, що максимально допустиме дозування на добу – 4г. допоможе при слабкому/помірному больовому синдромі, доступний без рецепту.
Нестероїдні протизапальні препарати (НСПЗП)- зменшують запалення та біль. Наприклад "Ібупрофен".
Пам’ятайте про можливі наслідки самостійного прийому анальгетиків та протизапальних препаратів – гастрит, виразка, навіть шлунково-кишкова кровотеча!

Препарати, які сповільнюють артрози.

"Хондроїтин", "Глюкозамін" та гіалуронова кислота.

Глюкозамін – речовина, яка є одним з компонентів хрящової тканини, завдяки глюкозаміну виробляється синовіальна рідина (суглобова змазка), про яку йшла мова вище. Разом з тим, вміст глюкозаміну у раціоні є низьким. Найбільше міститься у морепродуктах. Часто є одним з складових БАДів, але рекомендуємо вживати аптечні препарати.

Хондроїтин – це насамперед, головний складовий елемент хрящової тканини, який відповідає за його еластичність. Помічено, що найкращій ефект є при поєднанні Хондроїтину з Глюкозаміном.

Гіалуронова кислота – препарат, який застосовується лише для внутрішньо-суглобового введення. Покращує еластичність хряща, зменшує запалення у суглобі.  Курс лікування – в середньому 2 рази на рік.
 

Це лише незначна частина інформації про цю захворювання, яка допоможе зрозуміти причини та способи лікування артрозів.
У випадку захворювання чи за додатковою консультацією пропонуємо звернутись в Медичний Центр NOVO у Львові .
 

записатись на прийом   

повний перелік NOVO-обстежень

 

 


Поділитись:Медіа Центр

Переваги
  • Висококваліфікований медичний персонал. Участь у міжнародних та всеукраїнських заходах дає можливість застосувати найкращий світовий досвід
  • Зручний графік роботи. Ми працюємо 7 днів на тиждень, в будні з 8:00 до 22:00, в суботу з 8.00 до 21.00, в неділю з 10.00 до 17.00. Записуйтесь та приходьте в зручний для Вас час!
  • Високоточне діагностичне обладнання провідних світових виробників з максимальною безпекою та зручністю для пацієнта.