Акушерський календар вагітності
Акушери-гінекологи Медичного Центру NOVO у Львові пропонують ознайомитись з календарем вагітності, який лежить в основі формування лікарем-гінекологом програми супроводу вагітності.

 
АКУШЕРСЬКИЙ КАЛЕНДАР ВАГІТНОСТІ

Точкою відліку вагітності для акушерського календаря є перший день останньої менструації жінки, а не день зачаття. Тому термін справжньої вагітності наступає в основному пізніше на два тижні, ніж його встановлює акушер. Відповідно, власні підрахунки жінок щодо терміну їх вагітності завжди відрізняються від того строку, який встановлює їхній акушер-гінеколог. Тут головне зрозуміти, що критерії оцінки лікаря є іншими, ніж Ваші власні, тому і розрахований час може бути іншим.
 
В основі акушерського календаря лежить звичайний календар, в якому визначають орієнтовну дату пологів. Вагітність розділена на тижні, місяці та триместри.
Кожні 7 днів — це тиждень. Кожні 4 тижні або 28 днів — це місяць.
Тривалість вагітності — всього 40 тижнів або 10 акушерських місяців. Їх для зручності розділяють на 3 частини або триместри. I триместр — перші 15 тижнів, II триместр — 16-28 тиждень, III триместр — 29-40 тиждень.
 
I триместр вагітності (0-15 тиждень)

У першому триместрі відбувається зміна гормонального фону жінки, а саме виробляється велика кількість жіночого статевого гормону прогестерону. Цей гормон гальмує скорочення гладкої мускулатури матки, готуючи її таким чином до гармонійного перебігу та збереження вагітності, а також гладкої мускулатури, яка знаходиться в інших внутрішніх органах, зокрема травної системи. Останній момент може бути досить відчутним для жінок, оскільки уповільнена евакуація їжі зі шлунка може викликати нудоту і блювоту, а зниження рухової активності кишечника — запори. Ці малоприємні явища можуть виникати також через підвищений тонус блукаючого нерва — довгого нерва, що відходить від головного мозку і також стримує рухи мускулатури шлунково-кишкового тракту. Їхня загальна назва — ранній токсикоз вагітності, який зумовлюється також тим, що в матці ще не сформувалася плацента, яка в подальшому буде захищати її від зайвих навантажень з боку обміну речовин плоду. Власне, токсикоз минає тоді, коли в організмі остаточно сформується плацента.

Вагітній жінці важливо стати на облік якомога раніше — уже в перші тижні, щоб одразу пройти всі необхідні дослідження. Це дозволить своєчасно виявити таке важке ускладення, як позаматкова вагітність, ідентифікувати та розпочати лікування різномнітних інфекцій чи порушень гормонального фону тощо.
 
II триместр (16-28 тиждень)

II триместр вагітності протікає уже більш спокійно, ніж І. У цей період жінка почувається добре і має можливість справді насолодитися своїм новим станом — вагітністю. Уже минули ознаки раннього токсикозу, а важкість і задишка ще не турбують. Якщо вагітність проходить нормально, то жінка в цей період розквітає.
Планові обстеження у цей період проводяться на гормони, а також проводиться ультразвукове дослідження плода, навколоплідних вод, плодових оболонок, плаценти і стінок матки. Обстеження саме на цьому етапі вагітності дозволяє виявити можливі хромосомні (наприклад, хвороба Дауна) і спадкові захворювання, а також інші можливі вади розвитку плоду.

У ІІ триместрі можуть проявитися такі ускладенення: невиношування вагітності (пізній викидень), кровотечі (як правило, причина — передлежання плаценти), залізодефіцитна анемія, кисневе голодування (гіпоксія) плоду, адже він дуже чутливий до нестачі кисню. Якщо при обстеженні виявлено ускладнення, жінці призначається відповідне лікування і спеціальна дихальна гімнастика.
Нормалізація дихання жінки у ІІ триместрі необхідна для того, щоб плід добре забезпечувався киснем, адже саме в цей період найінтенсивніше розвивається головний мозок малюка.

 
III триместр (29-40 тиждень)

Після 28-го тижня наступає ІІІ триместр. Дитя уже суттєво підросло і живіт помітно і постійно збільшується, підпираючи органи грудної та черевної порожнини. Саме тут з'являється важкість і задишка. Може виникнути печія, оскільки шлунковий сік може потрапляти в стравохід, геморой, варикозне розширення вен тощо. Щоб їх уникнути, на цьому етапі вагітності жінці важливо ретельно слідкувати за харчуванням та багато рухатися, чергуючи активність з частим відпочинком. Тим більше, що термін народження дитини підходить все ближче і ближче і майбутній мамі потрібно бути спокійною, зібраною і підготованою, щоб відправитись в пологовий будинок.

Для майбутніх мам це найкращий час, щоб пройти Школу підготовки до пологів, бажано — разом із чоловіком, оскільки скоріше за все саме він буде першим, хто буде допомагати жінці, коли почнуться пологи.


 

Читайте також: 

Школа підготовки до пологів
Комплексний супровід вагітності
Курси успішного грудного вигодовування               


 

записатись на прийом   

повний перелік NOVO-обстежень

Медперсонал
медичний директор, лікар-акушер-гінеколог Анжела Диба
Анжела Диба медичний директор лікар-акушер-гінеколог
лікар-акушер-гінеколог, лікар УЗД Наталія Дубей
Наталія Дубей лікар-акушер-гінеколог, лікар УЗД кандидат медичних наук
дитячий та підлітковий гінеколог, лікар УЗД Ірина Стружинська
Ірина Стружинська лікар - акушер - гінеколог, дитячий та підлітковий гінеколог, лікар УЗД
Переваги
  • Висококваліфікований медичний персонал. Участь у міжнародних та всеукраїнських заходах дає можливість застосувати найкращий світовий досвід
  • Зручний графік роботи. Ми працюємо 7 днів на тиждень, в будні з 8:00 до 22:00, в суботу з 8.00 до 21.00, в неділю з 10.00 до 17.00. Записуйтесь та приходьте в зручний для Вас час!
  • Високоточне діагностичне обладнання провідних світових виробників з максимальною безпекою та зручністю для пацієнта.