Щоб серце було здоровим

Щоб серце було здоровим
Газета "Життя", №2 (315) 2017 р. https://glife.com.ua/

Цьогорічна зима по­всякчас дивує своїми погодними сюрпризами, тож не дивно, що чима­ло людей скаржиться на погане самопочуття, зо­крема ті, хто потерпає від серцево-судинних недуг. Як уберегти своє сер­це - за словами древніх мудреців, «джерела на­шого життя», від неспри­ятливих чинників, які симптоми, що свідчать про серцево-судинні за­хворювання, повинні на­сторожити нас, і про те, що допоможе покращи­ти роботу нашого серця, розповідає лікар-кардіолог медичного центру «NOVO» (м. Львів) Тетяна Ярославівна Куцик.

- Останнім часом збільшилася кількість захворювань серцево- судинної системи - це пов’язано зі зростанням чинників ризику, що призводять до виникнення серцево-судинних недуг. Перед­усім це неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, шкід­ливі звички: зловживання алко­голем, куріння, зміна погодних умов (біоритмів) та збільшення психоемоційного навантаження. Тож змінився і контингент хво­рих - спостерігаємо збільшення кількості молодих осіб, які потер­пають від серцево-судинних за­хворювань.

- Які симптоми можуть свідчи­ти про те, що з нашим серцем не все гаразд?

- Насправді симптоми сер­цево-судинних хвороб дуже різні, зокрема, біль у ділянці серця - пече, тисне, ниє - із по­ширенням у ліву частину грудної клітки, відчуття дискомфорту під час фізичного навантаження, задишка, біль голови, посилене серцебиття, загальна слабкість і швидка втома. На ці симптоми обов’язково повинен звертати увагу кожен, оскільки ігноруван­ня їх призводить до прогресуван­ня недуги, інколи - до летальних випадків. Щодо обстежень, які допоможуть встановити діагноз: у разі виникнення скарг із боку серцево-судинної системи при­значають електрокардіографію - це метод обстеження, який до­поможе діагностувати - підтвер­дити чи спростувати різноманітні аритмії, інфаркт міокарда. Потріб­но також зробити ультразвукове обстеження серця, що дасть змо­гу відкинути вроджені вади сер­ця, підтвердити гостру коронарну патологію захворювання судин. А ще роблять загальний аналіз крові та біохімічний аналіз крові з вени, що допоможе встановити рівень холестерину, оскільки за серцево-судинних захворювань дуже часто змінюється ліпідний обмін, тож, знаючи ці показники, лікар матиме змогу на них впли­вати.

- Що є корисним і які табу іс­нують для тих, у кого виявили серцево-судинні недуги?

- Передусім потрібно пере­глянути свій раціон харчування. Бо недарма ще Гіппократ казав, що ми є тим, що ми їмо. Потрібно обмежити вживання солі, м’яса з видимим прошарком жиру, ковбас, паштетів, яєць, жирних сортів риби, картоплі, майонезу, кетчупів, соусів, свіжих здобних булочок, кави, натомість нада­ти перевагу нежирним сортам м’яса - курці, індичці без види­мого жиру та шкіри, морським сортам риби, знежиреним мо­лочним продуктам. Корисним є і фізичне навантаження - напри­клад, проходити близько 3 км щодня середнім кроком упро­довж 40 хвилин. Загалом кожній людині віком після 30 років по­трібно подбати про профілактику серцево-судинних недуг. Щоденні фізичні навантаження, заняття на тренажерах, швидка ходьба та­кож будуть корисними для профі­лактики серцево-судинних недуг. Тим, хто полюбляє каву, потрібно пам’ятати про те, що цей напій спочатку провокує підвищення частоти серцевих скорочень, а потім нерідко стає причиною по­гіршення настрою, виникнення апатії. Тож краще замінити вжи­вання кави чаєм - він має більш підбадьорливий ефект - до шести годин дії, хоча зловживати ним також не варто. Час до часу мож­на вживати чай каркаде, який містить флавоноїди - речовини, які зміцнюють стінки кровонос­них судин, а також чай із глоду, який допомагає знизити тиск та нормалізувати кровообіг.

Загалом пацієнтам зі серце­во-судинними проблемами я б рекомендувала вести щоденник здоров’я, в якому занотовувати найменші відчуття дискомфорту в грудній клітці, оскільки багато недуг розвивається непомітно, а такий щоденник допоможе ліка­рю швидше встановити діагноз, вчасно надати медичну допомо­гу та покращити прогноз захво­рювань.

Оскільки тепер зимовий період, а взимку частішають загострення серцево-судинної системи, по­трібно дотримуватися практичних порад щодо того, як цей період пом’якшити для пацієнта:передусім потрібно уникати вживання солоних страв, консер­вацій, квашених, маринованих огірків, помідорів, квашеної ка­пусти, оскільки це призводить до підвищення тиску: сіль затримує воду, відтак це сприяє підвищен­ню тиску. Також варто перегля­нути свій раціон - додати біль­ше м’яса нежирних сортів, бо це джерело білка, який бажано їсти в першій половині дня, щоб зігрі­тися (ці продукти ще називають батареями, адже взимку вони можуть покращити наш енерге­тичний обмін). Можна вживати банани, яблука. Не рекомендують вдягатися надто тепло, як капус­тина, адже закутаній людині гаря­че в приміщенні, в офісі, а потім холодно на вулиці, такий перепад температури є небезпечним для серця. Тож краще вдягатися, щоб відчувати легку прохолоду, а коли чекаємо транспорт, активні рухи допоможуть збагатити нашу кров киснем. Рекомендовано на кожну годину інтелектуальної праці на­магатися хоча би 15 хвилин при­свячувати релаксації. Ще одна основна порада - не вдавайтеся до самолікування. У разі виник­нення будь-якого дискомфорту із перелічених скарг потрібно звертатися до лікаря, щоб вчасно отримати допомогу. А також тим особам, які хворіють на гіперто­нію, бажано носити зі собою та­блетки для зниження тиску.

-     Якщо говорити про рекомен­дації в інші пору року - зокрема, працю на присадибних ділян­ках, інші фізичні навантаження, про що повинні пам’ятати ті, хто має проблеми зі серцево-судин­ною системою?

-     Людям літнього віку, які по­любляють працювати на дачних ділянках, рекомендують працю­вати зранку до 11-ї години, доки не виглянуло сонце. На спеці пе­ребувати протипоказано, адже це сприяє підвищенню артеріаль­ного тиску і може призвести до гіпертонічної кризи. Працювати треба дозовано - до виникнення дискомфорту в ділянці серця, до появи задишки - не варто себе перевантажувати. Не можна під­німати більш аніж 3-5 кг або при­наймні брати ношу у дві руки, а не в одну. Так само молодим людям із серцево-судинними недугами не варто робити сильні кардіонаван- таження до консультації лікаря - людину потрібно обстежити, а тоді визначати, які навантаження їй рекомендують. Людині, в якої тиск не перевищує позначки 140-90, зовсім не протипоказані помірна ходьба чи плавання.

Варто пам’ятати про те, що сер­це - основний орган кровоносної системи, це «світло і сонце нашої душі», тож ми повинні його бе­регти і вчасно звертати на нього увагу.

Спілкувалася Зоряна ГРАБАР
 


Поділитись:ЗМІ про NOVO

Переваги
  • Висококваліфікований медичний персонал. Участь у міжнародних та всеукраїнських заходах дає можливість застосувати найкращий світовий досвід
  • Зручний графік роботи. Ми працюємо 7 днів на тиждень, в будні з 8:00 до 22:00, в суботу з 8.00 до 21.00, в неділю з 10.00 до 17.00. Записуйтесь та приходьте в зручний для Вас час!
  • Високоточне діагностичне обладнання провідних світових виробників з максимальною безпекою та зручністю для пацієнта.